19 вересня у Вінниці відкриється Виставка польського джазового плакату

Ця неординарна виставка приурочена до 17-го Вінницького джазового фестивалю Vinnytsia Jazzfest - 2012, який вже багато років задає тон культурним подіям осені в нашому місті. Додано офіційний прес-реліз

              

Польща без перебільшення є головною джазовою країною Європи. Саме в Польщі у другій половині XX століття склалася абсолютно самобутня школа джазу, що ввібрала в себе найкраще з афро-американського та європейського музичного матеріалу та національні традиції польської музичної школи.

Польська школа плаката - це кілька видатних графіків, яким випав момент повної творчої свободи, незважаючи діючу у післявоєнний час у Польщі цензуру. Хенрік Томашевський, Тадеуш Трепковський, Лех Маєвський, Ерік Липинський, Ян Леніца, Роман Цеслевіч, Ян Млодоженєц, Францішек Старовейський та інші зробили собі ім'я як видатні плакатисти. П'ять перших премій, завойованих Томашевським на Міжнародній виставці плаката у Відні в 1948 р., поклали початок міжнародному інтересу до польського плакату та серйозним успіхам польських плакатистів. Польський плакат став знаменитим завдяки своїй вільній фантазії, новим ідеям, оригінальній манері створення. Різноманітні польські плакати часто-густо прикрашали на Заході стіни архітектурних майстерень або графічних студій, а також відігравали помітну роль у кінофільмах. У наш час, плакат, який народився, як вуличне мистецтво та був покликаний заманювати глядача на рекламований захід, знову повертається до виставкові зали.

                

У польських художників-плакатистів сформувався зовсім інший погляд на графічне проектування, вони створили власний стиль, свою осібну мову символів. Школа польського плакату ґрунтується на пошуках нових рішень, на зламі стереотипів, на непокорі схемам та на підкресленні індивідуального стилю проектувальника. На прикладі польських плакатів можна побачити, як вимоги однозначності інформаційного послання та знаковості графічної форми можуть поєднуватися з високим авторським артистизмом, багатством пластики і художніх методів. Силою польського плакату було те, що його творці не намагалися потурати смакам замовників. Плакат завжди був авторським баченням свого творця.

Джаз та плакат. У сучасній польській культурі їх становлення і розвиток відбувались паралельно. При перших же ознаках хрущовської відлиги польський джаз вибирається з підпілля - влаштовуються джаз-фестивалі, виходять журнали про джаз. У той час не було у Європі фестивалів подібних славетним варшавському Jazz Jamboree та вроцлавському Jazz nad Odra. Їх афіші сьогодні є легендарною колекційною цінністю.

 

Завдяки сучасним цифровим технологіям скоротився шлях від дизайну до друку, художник вивільнив час та енергію для творчості. Але старі роботи, виконані вручну, створюють особливу атмосферу. Ось імена художників, які є гордістю не лише польського джазового плаката, але і світового: Лех Маєвський, Рослав Жайбо, Вальдемар Свєжий, Ян Савка, Анджей Паговський, Рафал Олбінський та багато інших.

Виставка польського джазового плаката вперше відкриється у Вінниці 19 вересня. На ній демонструватимуться роботи талановитих майстрів плакату. Експозиція працюватиме до кінця вересня у Центрі сучасного мистецтва «Інтершик». Виставку презентуватиме відомий польський колекціонер, представник краківської «Галереї Плакату» Кшиштоф Дідо, за підтримки Польського Інституту в Києві. Пан Кшиштоф з 1985 року провів близько 500 виставок плакатів у Польщі та майже у всіх європейських країнах. Він співпрацює з колекціонерами плакатів з усього світу та є організатором і членом журі безлічі конкурсів плакатів.

Ця неординарна виставка приурочена до 17-го Вінницького джазового фестивалю Vinnytsia Jazzfest - 2012, який вже багато років задає тон культурним подіям осені в нашому місті.

Тимченко Лариса, незалежний культурний оглядач, автор блогу "Новини культурного життя Вінниці" (http://lorna-l.livejournal.com/)

 

 

Завантажити Прес-реліз